Ogólne zasady
Z EKUZ otrzymasz w Austrii niezbędną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest dla Ciebie niezbędne. Bierze pod uwagę Twój stan zdrowia i planowany okres pobytu w Austrii. W momencie zagrożenia zdrowia masz prawo do takich samych świadczeń w austriackiej publicznej służbie zdrowia jak obywatele Austrii. I na takich samych jak oni zasadach.
Jak skorzystać z leczenia
Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, weź ze sobą EKUZ, dowód osobisty lub paszport i udaj się do najbliższej placówki publicznej służby zdrowia. Musi ona mieć umowę z regionalną kasą chorych – Gebietskrankenkasse. Listę takich placówek znajdziesz w miejscowej kasie chorych lub na stronie internetowej.
Lekarz pierwszego kontaktu może Ci dać skierowanie do specjalisty lub szpitala – Einweisungsschein. Zachowaj je – będzie potrzebne podczas przyjęcia. W nagłych przypadkach możesz zgłosić się bez skierowania lub zadzwonić pod numer alarmowy: 112 lub 144.
Za co trzeba zapłacić
W Austrii za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Nie są one zwracane przez NFZ. Oto przykładowe, płatne świadczenia w Austrii i ich szacunkowe koszty:
- pobyt w szpitalu – jeden dzień kosztuje od 12 do 20,10 euro, przy założeniu, że nie przekroczysz 28 dni pobytu w ciągu jednego roku kalendarzowego,
- podwyższony standard opieki w szpitalu według specjalnego cennika, tzw. Sonderklasse – jeśli pracownicy szpitala złożą ofertę takiego standardu i Ty się na nią zgodzisz (podpiszesz ją), wówczas koszt pobytu w szpitalu będzie wyższy. Zarówno podstawowy koszt pobytu, jak też dopłata za podwyższony standard nie będą zwracane przez NFZ,
- środki pomocnicze (wyroby medyczne) – uzyskasz na nie receptę, ale będziesz musiał pokryć 10% kosztu ich zakupu, zapłacisz co najmniej 31 euro, a w przypadku okularów i szkieł kontaktowych – co najmniej 93 euro),
- leczenie stomatologiczne – obowiązuje częściowa odpłatność. Cenniki są dowolnie ustalane przez stomatologów i to oni informują o kosztach ich leczenia,
- opłata za leki refundowane – 5,55 euro za każdy lek. Koszt leków nierefundowanych może pokryć austriacka kasa chorych tylko za zgodą głównego lekarza kasy,
- medyczny transport lotniczy na terenie Austrii,
- ratownictwo górskie.
Transport powrotny do Polski jest całkowicie płatny przez pacjenta.
Czy EKUZ obejmuje leczenie koronawirusa
W Austrii otrzymasz pomoc w przypadku koronawirusa na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Natomiast koszty transportu sanitarnego do Polski musisz pokryć we własnym zakresie.
Jak otrzymać receptę
Jeśli potrzebujesz receptę na leki, udaj się do lekarza, który ma umowę z kasą chorych. Wówczas skorzystasz z refundacji na leki. Jeśli receptę wystawi lekarz, który nie ma takiej umowy, kasa chorych może jej nie uznać. Wtedy to Ty pokryjesz koszty leków.
Czy można otrzymać zwrot za leczenie prywatne
Wszystkie koszty leczenia w austriackich placówkach spoza publicznego systemu ochrony zdrowia pacjent pokrywa we własnym zakresie.
Po powrocie do Polski możesz ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Zostaną one jednak zwrócone zgodnie z polskimi stawkami, które obowiązują w rozliczeniach między NFZ a polskimi świadczeniodawcami. Zwracana kwota nie może przekroczyć faktycznie poniesionych wydatków.
Poznaj warunki i tryb ubiegania się o zwrot kosztów leczenia w placówkach prywatnych.
Jak otrzymać zwrot kosztów leczenia
Jeśli założysz za leczenie w Austrii własne pieniądze, możesz je odzyskać na dwa sposoby:
- W austriackiej kasie chorych.
- W NFZ – złóż do swojego oddziału NFZ wniosek o zwrot poniesionych kosztów.
Dołącz oryginały rachunków i dowodów zapłaty.
Gdzie szukać dodatkowych informacji
Więcej informacji na temat systemu ochrony zdrowia w Austrii uzyskasz w regionalnych kasach chorych (Gebietskrankenkasse) lub w instytucji łącznikowej:
Hauptverband der österreichischen Sozialversicherungsträger
Kundmanngasse 21
Postfach 600
A1031 Wien, Austria
Tel. 0043 1 711 32
Fax 0043 1 711 32 3777
www.hauptverband.at